Hogyan lesznek sokáig gyönyörűek a gyapjú darabok a szekrényedben?
Ha van ember, aki 25 fok alatt folyamatosan fázik, akkor az bizony én vagyok. Mikor lehullik ősszel az első falevél, nálam azonnal előkerülnek a puha sálak és a kötött pulcsik. Egy ideje már rájöttem, hogy a természetes anyagokból készült szálak melegebben tartanak, kevésbé izzadok bele a ruhákba és tovább is maradnak tiszták és friss illatúak, mint a szintetikus társaik.
Van viszont egy hatalmas hátrányuk is: nem dobhatom be őket csak úgy a mosógépbe, hiszen sokkal körültekintőbb bánásmódot igényelnek.
Hogyan lehet a gyapjú mosás egyszerű úgy, hogy a ruhák hosszú évekig megtartsák szépségüket?
A gyapjú mosás titka: ritkábban szükséges, mint gondolnád
A szuper modern mosógépek világában megszokhattuk, hogy mindent egyszer-kétszer veszünk fel, majd mehet is a gépbe egy alapos mosásra. Vannak azonban olyan anyagok – mint például a gyapjú vagy a 100% pamut farmer – ami ezt egyáltalán nem igényli. Sőt, minden ruhára igaz, hogy a gyakori mosás nem tesz jót az anyagnak, hamarabb kifakulhat, bolyhosodhat és elvesztheti a formáját. Az élénk színek elhalványodnak, a poliészter és a természetes szálak nem kedvelik a magas hőt, egy ruha pedig minél rosszabb minőségű, annál kevesebb mosás után képes megőrizni eredeti színét és formáját.
De térjünk vissza picit a gyapjú mosásra. A gyapjú egy könnyen lélegző természetes anyag, ami a benne lévő lanolinnak – vagyis gyapjúzsírnak köszönhetően taszítja a szennyeződéseket és öntisztító tulajdonságokkal is rendelkezik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy gyapjú pulóvert bátran hordhatsz akár 5-10 alkalommal is.
Amíg a ruhának jó illata van és nincsenek rajta szennyeződések, addig nem érdemes kimosnod.
Hogyan őrzi meg a gyapjú a frissességét mosások között?
Viselés után mindig szellőztesd ki az anyagot, vagy egyszerűen terítsd ki valahova egy napra. A nehéz gyapjú pulcsikat ne vállfán, hanem lazán összehajtva tárold. Ilyen egyszerű!
A gyapjú mosása – mi a helyzet, ha a mosást már nem érdemes halogatni?
Minden gyapjúból készült anyagra igaz, hogy ha teheted, mindenképp érdemes kézzel mosnod. A gyapjú legjobban a hideg és langyos vizet kedveli, és érdemes olyan mosószert választanod, amit kifejezetten erre a célra készítettek, vagy lanolint is tartalmaz. Alternatívaként használhatsz Marseille szappant vagy kíméletes sampont. A gyapjú mosásakor sose dörzsöld az anyagot, csak bő vízben nyomkodd ki.
A gyapjú mosása öblítővel vagy anélkül
Öblítőt nem szükséges (és nem is feltétlenül érdemes) használnod, de ha ragaszkodsz hozzá, kerülhet az öblítővízbe egy kevés hajbalzsam vagy ecet.
Öblítés után finoman nyomkodd ki az anyagot, itasd fel a felesleges nedvességet egy törölközővel, majd vízszintes felületen szárítsd a darabot. A szárításhoz se használj magas hőt, például ne terítsd forró fűtőtestre, és semmiképp se tedd szárítógépbe!
Gyapjú mosás mosógépben
Bár a legtöbb mosógépben van gyapjú program, az anyag nem kifejezetten kedveli a centrifugát, éppen ezért ha lehet, akkor ne dobd be a mosógépbe a gyapjú ruhákat. Mivel azonban ezek a darabok akár napokig is száradhatnak, néha elkerülhetetlennek érezheted, hogy a mosógépet válaszd.
Ha így döntesz, maximum 30 fokon mosd a gyapjú ruhákat mosógépben, és a lehető legkisebb fordulatszámot válaszd. Mindig gyapjúhoz alkalmas mosószert használj, az öblítőt pedig hagyd ki nyugodtan. Végül ugyanúgy, mint kézi mosásnál vízszintes felületen szárítsd a ruhát.
A gyapjú sálak, sapkák és takarók mosása
Azok a textilek, amik nem érintkeznek közvetlenül a testeddel, ritkábban viseled őket, vagy egyszerűen sokkal kevésbé izzadsz beléjük sokkal tovább maradnak tiszták. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy egy sálat például elég lehet 1-2 évente kimosni. A kisebb foltokat vagy szennyeződéseket távolítsd el helyileg.
Ez azt is jelenti, hogy a ritkábban viselt gyapjú darabok mosását könnyebben időzítheted a melegebb hónapokra, amikor kézi mosás után egyszerűen kiterítheted őket a szabad levegőre, egy kellemesen árnyékos helyre. 🙂
A Bonprix a bejegyzést termékével támogatta.
Ha szeretnél más anyagokat megismerni és mélyebbre ásnád magad a viszkóz és az újrahasznosított poliészter világába, akkor megteheted ide kattintva.