Melyik illik hozzád?
A kémiai hámlasztás szerintem túlzás nélkül az elmúlt évek egyik slágere, ami látszólag mindenre választ ad a fakó bőrtől a pattanásokon át a ráncokig. Lelkes hámlasztóként viszont nem csak az előnyeivel, de a hátrányaival is pontosan tisztában vagyok.
Mikor érdemes belevágnod a kémiai hámlasztásba és milyen esetekben jobb, ha inkább egy gyengéd enzimes peelinget választasz?
Most minden kérdésedre választ adok!
Kémiai hámlasztás, enzimes peeling vagy fizikai hámlasztás?
A hagyományos bőrradírok még mindig sokkal szélesebb körben élnek a köztudatban, mint a kémiai hámlasztók. Ezek azonban durva szemcséik miatt mikrosérüléseket okozhatnak a bőrön, illetve gyulladt, aknés bőrtípus esetén sem a legszerencsésebbek. Vannak hibrid hámlasztók is, amik ötvözik a kémiai hámlasztás és a fizikai bőrradírok tulajdonságait, én azonban a fenti szempontok miatt sem igazán hiszek ezekben a megoldásokban.

Mi az az enzimes peeling?
Az enzimek természetes forrásból származó anyagok, amiket olyan gyümölcsökből vonnak ki mint például a papaja, ananász, tök vagy gránátalma. Az enzimes peelingek kíméletesen távolítják el az elhalt hámsejteket és a legritkább esetben okoznak irritációt. Az enzimes peelingek jótékony hatásai versengenek az AHA savakkal, hiszen anti-aging hatásúak, a bőr tisztább, puhább és simább lesz, a pigmentfoltok pedig halványodnak.
Mikor érdemes enzimes peelinget választanod?
- Extrém érzékeny, irritált bőr esetén
- Rosaceás bőrre (bár mandulasavat egyesek szerint alkalmazhatsz, az enzimes peelingek használatakor kisebb az irritáció esélye)
- Az enzimes peeling szuper választás, ha fontos számodra a hámlasztás nyáron
- Babavárás és szoptatás alatt, de minden esetben konzultálj az orvosoddal hogy milyen aktív összetevőket alkalmazhatsz
A Myskin beauty & skincare No 1 hámlasztó & bőrmegújító arcmaszk
Sosem próbáltam még enzimes peelinget, pláne nem arcmaszk formában, így nem igazán tudtam mire számítsak. A Myskin még sosem hagyott cserben. Tündinek nincs olyan terméke, amit visszautasítanék, így az arcmaszkkal szemben is elég nagy elvárásokkal indultam.
Enzimes peeling révén gyengéd a bőrhöz, nem okoz fényérzékenységet és ananász por segítségével távolítja el az elhalt hámsejteket a bőr felszínéről. Az ananász felelős a kellemes gyümölcsillatért, emellett gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és flavonoidokban is.
Az acerola cseresznyepor nagy mennyiségen tartalmaz vitaminokat és antioxidánsokat, ezzel hozzájárul a feszesebb és üdébb bőrképhez. A bambusz por magas szilícium tartalmával nyugtatja a bőrt és ellátja ásványi anyagokkal, míg fehér agyag magába szívja a felesleges faggyút, amire kifejezetten szükségem van, főleg nyáron.
Az eredmény pihe-puha, egységes és selymes bőr.

Myskin beauty & skincare No 1 Arcmaszk – hámlasztó & bőrmegújító összetvői (INCI): kaolinite, ananas sativus stem powder, malpighia emarginata fruit powder, bambusa arundinacea stem powder
Az enzimes peeling használata
Az arcmaszk nem tartalmaz tartósítószert, ezért nekünk kell otthon kikeverni, ami körülbelül 2 perce tart ha még elő kell keresned egy kisebb poharat és egy kanálkát is. A tökéletes arány szerintem egy tasak arcmaszk és két kis kávéskanál víz. Így tökéletesen selymes, a bambusz por miatt enyhén darabos masszát kapsz, ami egy vastagabb rétegben is elég az arcodra és a nyakadra is.
A maszkot alkalmazd heti egy alkalommal, ha teljesen kezdő hámlasztó vagy, akkor esetleg ritkábban. Tökéletes megoldás a nyári hámlasztásra, illetve szerintem az év többi részére is. 🙂
Hogyan kezdj bele a kémiai hámlasztásba?
A kémiai hámlasztókat két nagy kategóriába soroljuk, ezek az AHA, vagyis vízben oldódó, és a BHA, vagyis zsírban oldódó savak.
- AHA hámlasztó: a leggyakoribbak a tejsav és a glikolsav, a leggyengédebb a mandulasav
- PHA hámlasztó: például a gluconolactone
- BHA hámlasztó: szalicilsav
Az AHA és a PHA hámlasztók vízben oldódnak, így a bőr legfelső rétegéről kíméletesen oldják le az elhalt hámsejteket. A bőr egyenletesebb, üdébb és ragyogóbb lesz. Egyes AHA savak gyulladáscsökkentő hatásúak, míg mások inkább anti-aging tulajdonságaik miatt lettek nagy kedvencek.
A BHA sav ezzel szemben merőben más elven működik. A szalicilsav zsírban oldódik, így a pórusok mélyén fejti ki tisztító és hámlasztó hatását.
A kémiai hámlasztás veszélyei
A kémiai hámlasztók formulától függően lehetnek nagyon gyengédek és ütősek is. A hámlasztó hatékonysága azonban nem csak a százaléktól, de a formulától és a bőrtípusodtól is nagyban függ.
Túlhámlasztásnak azt nevezzük, mikor a bőröd kipirosodik, irritálttá vagy érzékennyé válik, esetleg szemmel látható hámlást tapasztalsz. Ezek mind-mind annak a jelei, hogy az általad kiválasztott termék erőssége vagy a használat gyakorisága egyszerűen túl sok volt a bőröd számára. Ilyenkor ideje pár napra, vagy akár egy hétre félretenni a hámlasztókat és az egyéb erős aktívokat, például retinolt. Várd meg, míg a bőröd megnyugszik, és ritkítsd a hámlasztód használatának gyakoriságát.
Kémiai hámlasztás arcon
Ha most veszed az első hámlasztódat, és szeretnél nagyon óvatos lenni, akkor kezdetben heti egy alkalommal használd. Később fokozatosan növelheted a gyakoriságot az alábbiak szerint, természetesen folyamatosan figyelve a bőröd igényeit és reakcióit.
- 5% körüli, vagy ennél gyengédebb AHA hámlasztók esetén minden másnap, vagy minden este hámlaszthatsz ha úgy érzed, a bőröd is egyetért veled
- 10% körüli AHA hámlasztókat heti maximum 2-3 alkalommal használj, szintén lehetőleg az esti rutinban
- 30%-os aha kémiai hámlasztót pedig maximum heti egyszer
- 1-2%-os BHA hámlasztó mehet akár napi egy alkalommal is, ő kisebb eséllyel fog irritációt okozni
Kémiai hámlasztás nyáron
Sok kémiai hámlasztó növeli a bőr fényérzékenységét. Ha a nyári hónapokban nem használunk megfelelő mennyiségű és faktorszámú fényvédőt, akkor bizony a ráncok és a pigmentfoltok nem fognak sokáig elkerülni bennünket.
Kiemelten igaz ez akkor, ha mindezt megfejeljük egy ütős kémiai hámlasztóval is. Az AHA savak fényérzékenyebbé teszik a bőrt, hiszen eltávolítják a bőr legfelső rétegéről az elhalt hámsejteket és frissebb, üdébb, ezzel együtt vékonyabb és védtelenebb arcbőrt hagynak maguk után.
(A BHA savak a tudomány jelen állása szerint szerencsére nem okoznak fényérzékenységet, így őket elvileg nyáron is használhatod.)
Ha a nyári hónapokban is ragaszkodsz a hámlasztáshoz, akkor két választásod van: fürödni a fényvédőben vagy betekintést nyerni az enzimes peelingek csodás világába.
A Myskin beauty & skincare No 1 hámlasztó & bőrmegújító arcmaszkot itt találod meg.
A maszkot Tünditől, a Myskin megálmodójától kaptam ajándékba, és ezúton is nagyon köszönöm neki!